O.Šilhánek - Štígro.cz

Nehledejte cestu ke štěstí - jděte cestou štěstí!

Upozornění:

Tento web používá cookies pro zajištění funkčnosti webu. Pokud s jejich použitím nesouhlasíte, můžete jejich použití vypnout v nastavení Vašeho prohlížeče.

 

Netradiční doplňky z křišťálové pryskyřice

 Čakrové hodiny vytvořené jako dárek pro nejlepší kamarádku Sledujte mě na instagramu a neuniknou Vám novinkyBěžnou bižuterii z "křišťálové pryskyřice", tedy obrázky v lůžku zalité touto čirou hmotou, jistě zná každý. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně materiálu a relativně složitější práci vždy bižuterie z křišťálové pryskyřice patřila a stále ještě patří mezi luxusnější zboží. Křišťálová pryskyřice je označení pro vysoce čirou epoxidovou nebo polyuretanovou pryskyřici. Nicméně tuto pryskyřici lze používat i jinými způsoby, kombinovat s dalšími materiály, používat různé výrobní technologie a vytvářet další nádherné věci, máte-li potřebné vybavení a dostatečné "skill body" u zručnosti ručních prací (v případě "perků" máte další bonusy :-D ). Rád se o tyto dekorační výrobky i bižuterii podělím k pochochání i prodeji, případně je mohu vyrobit i na zakázku.


Ano, tvorba s křišťálovou pryskyřicí netradičními způsoby mě naprosto okouzlila. Spojení dřeva a epoxidové pryskyřice vypadá naprosto úchvatně, je to skutečně luxusní kombinace. Stejně tak její naprosto brilantní průzračnost u dalších výrobků. Vždy jsem mnoho věcí dělal jinak a po svém, nejinak je tomu i nyní (musím dodržovat tradice, že :-) ). Akorát jsem musel vyřešit množství problémů a projít dlouhým složitým obdobím pokusů s různou úspěšností. Bylo to fyzicky i psychicky velice těžké období, ale vytrval jsem a získal díky tomu drahocenné zkušenosti a know-how.

Z křišťálové (epoxidové) pryskyřice vyrábím:

Přívěšek ze dřeva a křišťálové pryskyřiceNíže uvedené výrobky jsou krásnými modními doplňky i praktickými doplňky bytu i pracovny. Nelze opominout, že jsou také skvělými netradičními dárky, jimiž lze vykouzlit radostný úsměv obdarovaných. 

 • netradiční luxusní bižuterie (náušnice, přívěsky na krk)
 • přívěsky ke klíčům
 • "věštecká" kyvadla
 • drobná dekorační těžítka

Dále mám aktuálně rozpracováno také:

 • dekorační LED lampy
 • abstraktní obrazy
 • pickguard k baskytaře
 • designové nástěnné hodiny (dekorační s funkčním strojkem)

Aktuální situace:Některé výrobky svítí po nabití světlem - přívěsek z křišťálové pryskyřice

 •  tvořím bižuterii s valentýnskou tématikou, následně budu pokračovat na netématické bižuterii
 • dokončuji další dekorační hodiny
 • připravuji výrobu několika designových lamp (pro vlastní potřebu)
 • následovat budou těžítka
 • sledujte mě na instagramu  ondrejsilhanek či facebooku  Ondřej Šilhánek a neuniknou Vám mé novinky

Hodiny s křišťálovou pryskyřicí - náhodné pruhy K výrobě využívám několik typů epoxidové pryskyřice od českého výrobce. K barvení používám speciální materiály a pigmenty, některé umí i "světélkovat" ve tmě poté, co se nabijí na světle. Jsou výrobky, které jsou hotové během několika málo dní, u jiných trvá výroba i déle než měsíc. Záleží na technologické složitosti, dodržení pracovních postupů před dalším krokem tvorby (vytvrzení epoxidu než lze obrábět, zalít další vrstva,...) a také množstvím ruční práce pro opracování.

V případě zájmu o některé z výrobků mě kontaktujte (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a můžeme se domluvit na předání v Chrudimi i s možností výběru dle aktuálních skladových zásob. Bižuterií vše začalo, byla to novinka pro vánoční jarmarky v roce 2018, kam každoročně jezdím. Bižuterii, přívěsky ke klíčům i pár kyvadel bych měl mít běžně skladem, v průběhu roku postupně přidám do stálé nabídky i další výrobky.

Těžké začátky

Začátky vůbec nebyly lehké. Běžně se křišťálová pryskyřice prodává ve specializovaných obchodech pro tvoření. Balení 150ml se prodává kolem 400Kč (v začátcích pamatuji cenu přes 700Kč) a je určena výhradně pro použití v tenkých vrstvách a v malém objemu - jinak hrozí nebezpečný exoterm, tedy destruktivní zahřátí materiálu na vysokou teplotu i s rizikem poškození okolí. A zmíněných 150ml je u mne nyní průměrné množství materiálu, který najednou připravuji... ...u hodin to bylo i 400ml najednou, pro LED lampu není problém ani 700ml epoxidu. Nejprve jsem tedy musel vyřešit tři zásadní problémy:

 • dostupnost většího množství pryskyřice vhodných parametrů,
 • vysoká cena pryskyřice,
 • nedostupnost speciálních barev a pigmentů.

Po dlouhém a složitém pátrání jsem dohledal českého výrobce křišťálové pryskyřice, který má v nabídce několik vhodných typů různých parametrů, takže si mohu vybrat, který materiál pro daný projekt použiji a není technologicky problém najednou zalévat klidně i 50l pryskyřice. A především ve větších technických baleních, protože v obchodech pro tvoření se prodávají balení 150ml, což je u mne nyní většinou minimální připravované množství :-D Navíc za přijatelnou příznivou cenu.

Nakonec mi přálo štěstí i v dalším bodě. Pro obarvení se používají speciální barvy a především speciální pigmenty, například s metalízovým efektem. Něco takového bylo až donedávna téměř nemožné v ČR objednat a natož najít nějaké konkrétní informace k problematice v češtině (nebo alespoň něco, co google uměl srozumitelně přeložit). Nalezl jsem dodavatele těchto doplňků i dalších potřebných materiálů, v danou dobu je měl jako čerstvou novinku v sortimentu. S tímto dodavatelem jsem postupem času i navázal bližší spolupráci a věřím, že se tomuto úzce profilovému sortimentu bude věnovat i nadále a třeba i rozšíří nabídku.

Začalo to bižuterií ve spojení dřeva a křišťálové pryskyřice jako plánované rozšíření sortimentu na několik vánočních jarmarků, kam každoročně jezdím s nabídkou bižuterie a cejlonských čajů v dárkových baleních (www.nebeskadokonalost.cz). Cesta k tvorbě čiré nablýskané bižuterie ovšem nebyla snadná a trvala mnohem déle, než jsem plánoval. Musel jsem kvůli tomu i objednat nějaké další speciální vybavení. Během této objevitelské cesty jsem poznal vlastnosti a chování jednotlivých typů pryskyřic i chování barev, pigmentů a jejich kombinací, stejně tak i možnosti opracování. Zjistil jsem, že epoxidová pryskyřice je naprosto skvělý univerzální materiál s širokou škálou použití, víte-li "co a jak". Tak jsem zrovna i začal tvořit seznam věcí, které si chci vyrobit... Také i seznam věcí, které jsem chtěl vyrobit jako dárky, ty dostaly překvapivě přednost.

Pravda, není to už jen o vystřižení fotky a její zalití do koupeného lůžka na "nějakých 5 minut kancelářské práce". Je k tomu nezbytné další technické vybavení a nářadí, spousta fyzické ruční práce a času, také dodržování technologických postupů, znalost používaných materiálů a spousta know-how. Výroba jednoho kusu bižuterie může trvat klidně i několik hodin čistého času - příprava dřevěného materiálu (řezání, broušení, aplikace speciálních materiálů před zalitím), výroba formy pro zalití, vlastní použití pryskyřice (záležitost několika minut), odformování, opracování, vyleštění a samozřejmě i vlepení očka pro zavěšení. Nezohledňuji čas na tvrzení pryskyřice, než je možné další opracování. Dle typu to je doba 2 dní (u bižuterie) až 7 a více dní (větší výrobky - LED lampy, nábytek,...).